Iako se mogu reciklirati, staklene boce su teške i skupe za transport, a potrebno je i puno energije da se proizvedu. Upravo zbog toga se došlo do idejnog rješenja koje je prihvatljivije i za proizvođače i za ekologiju – papirna boca.
Pitanje koje se samo nameće je: kako je moguće da papirna boca može zadržati tečnost? Odgovor je jednostavan: unutrašnjost boce je obložena istom materijom kao i tetra pak. Pronalazač boce, Martin Myerscough, je već dizajnirao papirnu bocu za mlijeko (koja se razlikuje od tetra paka) koja je imala komercijalni uspjeh tako da je došao na ideju da kreira i papirnu bocu za vino.
I dok spoljašnjost Martinove boce izgleda prilično grubo, što je izazov koji mora prevazići kada je riječ o prodaji, ova papirna boca teži samo 50 grama u poređenju sa staklenom čija je težina deset puta veća. Takođe, ona sadrži i jednu desetinu ugljen – dioksida stakla tako da je jeftinija i za proizvodnju i za reciklažu. Papirne boce su iste veličine kao i staklene tako da se veoma lako mogu integrisati u postojeće proizvodne linije i transportne sisteme. Ove prednosti koje ima papirna boca su svakako primamljive proizvođačima vina te se Martin nada da će one uskoro zamijeniti staklene boce.
Autor: minimagazin.info