Već vijekovima se dešavaju pljačke muzeja, galerija i privatnih riznica. Cilj? Ukrasti neprolazna remekdjela vrijedna hiljade, odnosno milione funti. Prema izvještajima, šteta od pljački u britanskim umjetničkim galerijama i antikvarnicama iznosi oko 500 miliona funti godišnje, dok ova cifra na svjetskom nivou premašuje šest milijardi funti.
Upoznajte se sa deset najozloglašenijih i najsmjelijih pljački 21. vijeka koje uključuju umjetnička djela višemilionske vrijednosti.
10. Pariški muzej moderne umjetnosti (Maj 2010.)
Jedna od novijih pljački 21. vijeka dogodila se u pariškom muzeju moderne umjetnosti 20.05.2010. godine, a mogla bi biti najveća krađa u istoriji po vrijednosti ukradenih djela. Maskirani muškarac je prerezao katanac na vratima, razbio bočni prozor i pažljivo izvadio slike iz njihovih okvira a zatim napustio muzej. Ukradeno je pet slika, a vrijednost im se procjenjuje na oko 88 miliona funti. U ukradenim slikama su bile i čuvena Picassova slika „Golub sa graškom“ i Legerova „Mrtva priroda sa lusterima“.
9. Umjetnička galerija Pinacoteca do Estado de São Paulo (Juni 2008.)
U drugoj od dvije krađe umjetnina u roku od šest mjeseci, tri naoružana muškarca su upotrebila pajser da uđu u umjetničku galeriju u Sao Paulou. Ukradena su dva Picassova remek–djela i to „Slikar i model“ i „Minotaur, pijanac i žena“ kao i Di Cavalcantijeva „Žena na prozoru“ i Segallov „Par“. Vrijednost ovih remek–djela je 388 000 funti, a jedino je Picassov „Slikar i model“ pronađen.
8. Muzej Fondacija E.G. Bührle (Februar 2008.)
Trojica pljačkaša sa skijaškim maskama su 11.02.2008. godine ukrali četiri slike iz muzeja Fondacije E.G. Bührle u Zurichu, a vrijednost ovih slika iznosi oko 105 miliona funti. Ukradeni su radovi iz osamnaestog vijeka koje su naslikli Cezanne („Dječak u crvenom džemperu“), Degas („Grof Lepic i njegova kćerka“), Monet („Makovi kraj Vetheuila“) i Van Gogh („Rascvjetale grane kestena“). Zadnje dvije su pronađene nakon devet dana u autu na obližnjem parkingu.
7. Muzej umjetnosti São Paulo (Decembar 2007.)
Remek – djela koja su naslikali Picasso („Portret Suzanne Bloch“) i Portinari („Seljak u polju kafe“) ukradena su iz muzeja umjetnosti u Sao Paulou, a vrijednost im se procjenjuje na 36 miliona funti. U pljački koja je trajala samo tri minuta, lopovi su upotrijebili pajser i hidraulični dizalicu kako bi otvorili vrata. Poslije pljačke je objavljeno da ova dva djela, kao i osam hiljada drugih umjetnina koje se nalaze u muzeju, nisu bila osigurana. Slike su vraćene nakon tri sedmice, a lopovi su dobili otkupninu od pet miliona dolara.
6. Muzej Chácara do Céu Rio de Janeiro (Februar 2006.)
Tokom čuvenog karnevala u Riu, lopovi su upali u muzej i ukrali četiri slike. Među njima su bile Picassov „Ples“, Dalijeva „Dva balkona“, Matissev „Luksemburški vrt“ i Monetova „Marina“. Nijedna od ovih slika kojima se vrijednost procjenjuje na 32 miliona funti nikada nije nađena.
5. Fondacija Henry Moore Hertfordshire (Decembar 2005.)
Bronzani kip poznat pod nazivom „Zavaljena skulptura“ težak 2.1 tone i vrijedan oko 3 miliona funti ukraden je iz vrta fondacije Henry Moore u Engleskoj. Navodno je skulptura koja je široka i visoka dva metra ukradena uz pomoć krana i kamiona. Nikada nije pronađena, a policija vjeruje da je istopljena i prodana za oko 1500 funti.
4. Munch muzej Oslo (Avgust 2004.)
Nakon što je 1994. godine ukradena slika norveškog ekspresioniste Edvarda Muncha „Vrisak“, desila se još jedna krađa njegovih umjetnina – dvojica maskiranih i naoružanih muškaraca su usred bijela dana ukrali njegova dva remek-djela od kojih je jedno čuvena „Madonna“. Nakon pljačke, četvorica muškaraca su uhapšena, a trojica od njih su i osuđena, dok je dvojici muškarca – Bjørnu Hoenu i Petteru Tharaldsenu – naređeno da moraju platiti odštetu gradu Oslu u iznosu od 76 miliona funti. Norveška policija je izjavila da su obje slike vraćene, ali se detalji o ovoj operaciji drže u tajnosti.
3. Zamak Drumlanrig Dumfriesshire (Avgust 2003.)
Četvorica muškaraca su usred bijela dana ukrali Da Vincijevu sliku „Bogorodica sa vretenom“ koja se nalazila u zamku Drumlanrig u škotskom gradu Dumfriesshire. Muškarci su se pretvarali da su turisti skinuli su ovu sliku sa zida, kojoj se vrijednost procjenjuje na 30 miliona funti, a zatim pobjegli u bijelom golfu. Zamak je dom vojvode od Buccleucha, jednog od najbogatijih Škota, koji ima zavidnu privatnu kolekciju umjetnina u kojoj se nalaze i djela Rembrandta i Holbeina.
2. Bečki muzej istorije umjetnosti (Maj 2003.)
Najveća austrijska pljačka umjetnina u istoriji ove zemlje desila se 11.05. 2003. godine kada je Robert Mang ukrao pozlaćenu skulpturu „Saliera“ koja je djelo renesansnog umjetnika Benvenuto Cellinija. Vrijednost skulpture se procjenjuje na 45 miliona funti, a pronađena je nakon tri godine zakopana u šumi koja se nalazi oko pedesetak milja od Beča. Mang je osuđen na pet godina, ali je odležao dvije godine i devet mjeseci.
1. Stephane Breitwieser (Novembar 2001.)
Francuski kradljivac umjetnina, Stephane Breitwiser, odgovoran je za krađu 239 umjetničkih djela iz 172 svjetska muzeja. Vrijednost ukradenih stvari se procjenjuje na 960 miliona funti. Prvu krađu je obavio 1995., a zadnju 2011. godine. Najvrednija pljačka koju je Breitwieser obavio je bila 1995. godine – ukrao je sliku koju je naslikao Lucas Cranach Stariji, „Sybille od Clevesa“, čija se vrijednost procjenjuje na šest miliona funti. Slika je ukradena iz muzeja u Baden – Badenu. Nažalost, samo 110 umjetničkih djela koja je ukrao ovaj zloglasni lopov je vraćeno. Tokom 2005. godine osuđen je na tri godine zatvora, ali je odslužio samo 26 mjeseci.
Autor: minimagazin.info