Zbog manjka žena na rukovodećim pozicijama često se krivi seksizam. Ali, ipak, cijela odgovornost ne pada na pleća društva. Naime, žene veoma često prave nesvjesne greške kojima uništavaju svoju karijeru. Evo devet najčešćih.
Žene traže mišljenje većine prije nego donesu odluku
Žene, a posebno one mlađe dobi, često miješaju anketiranje sa konsenzusom. Anketiranje je kada kažete: “Ne mogu donijeti odluku dok ne dobijem mišljenje svih ljudi”. Međutim, konsenzus je nešto drugo, a to je kada kažete: “Imam svoje mišljenje, ali želim biti sigurna da svi kažu šta imaju”. Kada prvo saopštite svoje mišljenje, vaše kolege će znati da ste istovremeno informisani i otvoreni za prijedloge.
Žene imaju prekomjernu potrebu da se svide drugim ljudima
Dok je jednako važno za muškarce i žene da ih radne kolege vole, ne možete izgraditi karijeru samo na tome što drugi vole biti u vašem prisustvu. Trik je u tome da pronađete balans između “fine djevojke” i žene koja je previše svojeglava. Trebate naučiti da pronađete svoj sopstveni glas i da jasno kažete šta mislite, a da ne uništite osobu preko puta. Najbolji način da to uradite jeste da budete inkluzivni: budite otvoreni u tome šta mislite, ali povedite računa da drugi shvate da vam je, takođe, veoma stalo do njihovih mišljenja.
Žene ne gledaju na posao kao na teren za igru
Svaka firma je drugačija i svaka ima i sopstvena pravila i ograničenja. Da biste uspjeli, trebate shvatiti o kakvim se pravilima radi i ko je najbolji u poštovanju istih. Ko su zvijezde u vašoj firmi? Šta oni rade? Pratite njihovu strategiju i igrajte da pobijedite.
Žene čekaju da ih prozovu na sastancima
Žene, pogrešno, smatraju da je ljubazno da sačekaju da ih prozovu na sastancima, naročito kada je prisutno mnogo ljudi iz višeg menadžmenta. Ali, ako ne progovorite na vrijeme ili ne progovarate uopšte, pravite sebi medvjeđu uslugu. Trebali biste biti među prve dvije ili tri osobe koje se jave na sastanku i to ne nužno da biste rekli sopstveno mišljenje već da biste postavili pitanje ili podržali ono što neko drugi govori.
Žene “zamotavaju” mišljenje u pitanje
Umjesto da jasno kažu šta misle, žene često formulišu svoje ideje u obliku pitanja. To se dešava zato što je većina žena naučila da je postavljanje pitanja mnogo “mekše” nego davanje jasnih izjava te nijedna žena ne želi da je dožive kao kučku. Međutim, ako se previše vodite ovom praksom, kolege će vas doživjeti kao neisgurnu osobu i kao nekog kome nedostaje samopouzdanja.
Žene dozvoljavaju da budu žrtveno jagnje
Kada nešto pođe po zlu i žena bude “krivac”, malo je vjerovatno da će se tome usprotiviti i stati u svoju odbranu. Ako sebi dozvoljavate da budete žrtveno jagnje, automatski gubite poštovanje svojih kolega. Ali zapamtite: borba za pravdu nije radi toga da optužite drugu osobu već da spriječite da vas drugi vide u negativnom svjetlu.
Žene koriste “omekšano” izražavanje
Možda. Tako nekako. Otprilike. Ovakve riječi umanjuju vaš kredibilitet u očima drugih. Držite ih podalje od vaših ideja ili mišljenja na poslu. Kada govorite, budite čvrsti i direktni.
Žene traže dopuštenje
Živimo u društvu gdje se od djece očekuje da traže dopuštenje. Međutim, u svijetu odraslih, muškarci prestaju s tom praksom, ali žene često ne. Kada to uradite, praktično se spuštate na nivo djeteta. Umjesto toga, druge biste trebali informisati o svojim namjerama i pitati za prijedloge ili mišljenja.
Žene broje svaku marku
Možda je to zato što su obično plaćene manje od muškaraca, ali žene su često veoma štedljive na poslu. Iako je to u pravilu dobra stvar, može stvoriti sliku osobe koja ne zna upravljati velikim budžetom. Za ove stvari vam je najbolje da zapamtite sledeće: u firmama se novac prvo troši, a zatim objašnjava.
Autor: minimagazin.info