Štucanje je nešto više od refleksa. Ono se javlja kada je pneumogastrični živac ili neki od njegovih ogranaka iritiran. Stručnjaci kažu da je štucanje najčešće reakcija na uobičajene probavne smetnje. Međutim, činjenica je da je ono zaista iritantno, a često može trajati i više od dvadeset minuta. Sledeći put kada vas “uhvati” štucanje, probajte nešto od sledećeg.
- Preopterećenje nervnih završetaka u ustima pomoću slatkog “osjećaja” može biti od pomoći. Uzmite kašičicu šećera i, ako možete, šećer stavite na stražnji dio jezika na kojem se nalaze receptori za kiseli okus.
- Pojedini doktori preporučuju stavljanje prstiju u uši s ciljem zaustavljanja štucanja. Ogranci pneumogastričnog nerva sežu i do slušnog sistema, a njihovo stimulisanje može zaustaviti štucanje. Ipak, budite nježni i nemojte prste gurati previše duboko u uho.
- Činjenica: ukoliko vas neko iznenadi ili prepadne, štucanje bi moglo prestati.
- Unošenje vode u organizam prekida ciklus štucanja, što može umiriti nerve. Ispiranje grla vodom može imati isti efekat.
- Izbacivanje jezika iz usta i njegovo istezanje može zaustaviti štucanje.
- Golicanje mekog nepca pomoću štapića za uši može biti od pomoći.
- Prstima zatvorite nos i zatvorite usta, zadržavajući dah kao kada trebate uskočiti u bazen, koliko god možete ili dok ne osjetite da je štucanje prestalo.
- Vjeruje se da disanje u papirnu kesu ima isti učinak kao prethodni metod. Oba metoda povećavaju količinu ugljen-dioksida u krvotoku usljed čega tijelo postaje preokupirano rješavanjem novonastalog problema te zaboravlja na štucanje.
Autor: minimagazin.info