Četrdesete za većinu žena predstavljaju prekretnicu. Ovo je period prepun uzbudljivih tranzicija. Promjena karijere, odgajanje djece, briga o roditeljima su sami po sebi veliki teret. Na to sve, ako još primijetite da se vaše tijelo mijenja, mogle biste se osjećati nesigurno.
Iskoristite sljedećih pet savjeta kako biste lakše podnijele emotivne i fizičke promjene te srećne i zdrave koračale kroz godine koje vam dolaze.
Upoznajte se sa porodičnom istorijom bolesti
Iako nikada nije prerano da vodite računa o zdravlju, sada je vrijeme kada trebate ozbiljno da poradite na prikupljanju informacija vezanih za istoriju bolesti članova vaše porodice. Idite tri generacije unazad, tražeći bilo koji oblik bolesti, a posebno kardiovaskularnih, koje bi mogle biti nasljedne u vašoj porodici.
Kada prikupite željene informacije, zapišite ih te podijelite sa svojom djecom. Ovo im može biti od velikog značaja u budućnosti. Takođe, isto biste trebale prenijeti i svom doktoru, kako bi na vrijeme otklonile potencijalne rizike po vaše zdravlje.
Redovno idite na preglede
Četrdesete godine su važne za sprečavanje zdravstvenih problema poput dijabetesa, problema sa srcem ili bilo kojeg oblika raka koji bi se mogli pojaviti kasnije u životu. Poznavanje porodične istorije bolesti nije dovoljno. Morate redovno ići na preglede i to:
- Očni pregled: svakih dvije do četiri godine
- Mjerenje pritiska: svake druge godine
- Papa test: svake godine
- Pregled karlice: svake treće godine
- Provjera madeža: svake godine
- Pregled štitne žlijezde: svake pete godine
- Mamografija: svake godine
- Šećer u krvi: svake treće godine (počevši od četrdeset i pete)
Ubrzajte metabolizam
Kako starite, vaš metabolizam usporava. To posebno važi za žene preko četrdeset godina, jer na početku menopauze organizam proizvodi manje estrogena, a što dovodi do usporavanja metabolizma i povećanja apetita.
Ovo može dovesti do naglog debljanja pa čak i ako prije toga niste imale problema sa viškom kilograma. Međutim, možete se proaktivno suprotstaviti ovim fizičkim promjenama tako što ćete se držati sljedećih savjeta:
- Dnevno jedite pet do devet porcija voća i povrća
- Uključite omega-3 masne kiseline (riblje i laneno ulje)
- Jedite namirnice sa što manje masnoće, ali bogate bjelančevinama
- Potrebno je da unesete 35 grama vlakana dnevno
- Jedite mliječne proizvode sa smanjenim udjelom masnoće
- Ne pretjerujte sa alkoholom
- Unosite dvije litre vode dnevno.
Naučite kako da se izborite sa stresom
Posao, porodica, javni događaji i druge obaveze mogu lako da dovedu do pojave stresa. On se može pojaviti u bilo kojoj starosnoj dobi, ali najpodložnije su žene u četrdesetim godinama, jer organizam nije otporan kako je bio nekada.
Ako želite da budete fizički i mentalno zdrave, morate naučiti kako da se izborite s njim. U redu je da, s vremena na vrijeme, osjetite tugu i slično, ali ako ste sklone depresiji, anksioznosti, nemate volje za bilo šta te gubite interesovanje za stvari koje ste donedavno voljele, obavezno potražite pomoć doktora. Takođe, stres možete ublažiti i ako:
- Slušate opuštajuću muziku
- Pijete zeleni čaj
- Jedete veće količine voća, povrća i namirnica bogatih omega-3 masnim kiselinama
- Vježbate minimalno pola sata dnevno
- Spavate osam sati dnevno
- Bavite se jogom
- Što više vremena provodite sa prijateljima.
Ojačajte kosti i mišiće
Gustina i jačina kostiju postepeno počinje da opada nakon što žena uđe u četrdesete. Samim tim pojačava se rizik od pojave osteoporoze. Osteoporoza je bolest koštanog tkiva u kojoj dolazi do gubitka organskog i mineralnog dijela kosti. To može dovesti do toga da kosti postanu jako krhke i lomljive.
Poslije menopauze, žene su još više podložne ovoj opakoj bolesti. To je prirodni proces starenja koji ne možete spriječiti, ali možete ublažiti njegove simptome. Vodite računa da ishrana bude bogata kalcijumom i vitaminom D te redovno vježbajte.
Autor: minimagazin.info