Kako sa sigurnošću možete znati da je vaša veza nesumnjivo gotova? Sledećih dvadeset i osam faktora trebate uzeti u obzir.
- Najvažnije pitanje koje se trebate zapitati jeste da li u dubini duše vjerujete da je on jedan i jedini.
- Ako je vaš odgovor: “Nisam sigurna”, zapravo ste najvjerovatnije sigurni da on nije “onaj pravi”, ali se plašite da ostanete sami. Umjesto toga, zapitajte se sledeće: “Da li je on onaj pravi ili je samo odgovarajući za sada?”
- Ako je on odgovarajući za sada, razmotrite stvari u nastavku i odlučite kako ćete postupiti:
- Obećajte sebi da ćete sačekati jednu sedmicu prije nego kažete da je između vas gotovo kako biste imali dovoljno vremena da razmislite kada ste počeli da preispitujete vaš odnos.
- Prije nego bilo šta kažete, na list papira zapišite pet kvaliteta vašeg partnera, a koji su vam pomogli da se zaljubite u njega. Da li je u pitanju bila dobrota, empatija, sposobnost slušanja, velikoduštnost, iskrenost ili nešto drugo?
- Zapišite bar dva iskustva koja su vam donijela radost i zapitajte se da li je to ponovo ostvarivo.
- Zapišite opšte prednosti i mane odnosa.
- Pregledajte listu pomoću ponderisanog prosjeka: ako ste napravili spisak od deset pozitivnih kvaliteta i samo jednom negativnom, a negativna je nešto što vam je izuzetno značajno ili preko čega ne možete preći, ona će prevagnuti pozitivne.
- Ponovo pregledajte svoje zabilješke i opet se zapitajte da li je vrijeme da mu kažete zbogom.
- Sada se zapitajte koje riječi biste voljeli da čujete u slučaju da on prekida vezu s vama.
- Počnite da pripremate šta ćete reći, sa pozitivne pozicije: “Bili smo srećni skupa”. Nakon toga imenujte dvije do tri specifičnosti.
- Dalje, navedite realnu sliku: “Između nas nešto ne funkcioniše”.
- Izrazite svoju potrebu: “Potrebno mi je da idem dalje”.
- Budite spremni da saslušate, mirno, reakciju druge osobe.
- Odmah na početku odlučite da se ne želite svađati. Ne pokušavajte da se suprotstavljate upotrebom grubih riječi. Jednostavno slušajte i kažite da znate koliko je cijela situacija bolna.
- Takođe, prihvatite koliko je teško reći da je gotovo. Ukratko objasnite da ste pažljivo razmotrili svoju odluku.
- Budite odlučni: “Ne govorim ti ovo da bi ti trebao početi raditi nešto drugačije. Ovo ti govorim, jer osjećam da je ovo kraj puta za nas dvoje”.
- Odlučite unaprijed kako ćete odgovoriti na pitanja druge stane: “Zar ne bismo mogli pokušati ponovo?” ili “Da li bismo mogli otići na savjetovanje?” i slično.
- Prilikom razmatranja odgovora, shvatite da “još jedan pokušaj” često zavisi od uslova. Prvo, zapitajte se koliko puta je on već ranije obećao da će se “popraviti”.
- Ako mislite da se veza može spasiti, ako još uvijek volite partnera i ako je on ozbiljan u namjeri da se “popravi”, savjetovanje može biti dobra ideja.
- Ako se možete dogovoriti oko savjetovanja, na sastanke idite otvorenog uma.
- Ako odlučite da skupa idete kod terapeuta, izbjegavajte pretvaranje sastanaka u upiranje prsta u drugu stranu i iznošenje “prljavog veša”.
- Ako zajedno idete kod terapeuta, budite iskreni, ali ljubazni.
- Ako ste već unaprijed odlučili da terapija ne dolazi u obzir u ovom trenutku, kada partneru budete ponovili da je gotovo, pokušajte da ostvarite iskren i ljubazan stav.
- Ako vas partner pita da li postoji neko drugi u vašem životu, bez obzira da li je odgovor potvrdan ili ne, razmotrite da odgovorite kako tu nije riječ o drugoj osobi već o vama i da vas dvoje ne funkcionišete.
- Međutim, budite svjesni da u slučaju da postoji neko drugi, što duže ste skrivali tu činjenicu od partnera duže će vam trebati i da zaliječite rane.
- I, ako postoji neko drugi, znajte da nevjera može biti ili okidač za raskid veze ili znak na buđenje.
- Potrebno je da razumijete ljutnju i bol kroz koju druga strana prolazi. Međutim, bitno je da cijelo vrijeme ostanete smireni.
Autor: minimagazin.info