Cink je veoma bitan mineral, čija se važnost prilično često previđa. On mnogobrojnim enzimima u tijelu pomaže da pravilno funkcionišu, jača imunološki sistem te pomaže kod zarastanja rana, sinteze DNK i pravilnog rasta i razvoja ploda tokom trudnoće.
Kada ga nema u dovoljnim količinama u organizmu, može doći do mnogobrojnih zdravstvenih problema, uključujući abnormalan rad štitne žlijezde, akne, sterilitet (uglavnom kod muškaraca, zbog smanjenog broja spermatozoida), prorjeđivanje kose, osip, gubitak apetita, gubitak tjelesne težine, smanjen rast, usporeno zarastanje rana pa čak i depresije.
Naravno, postoji i druga strana priče, a to je kada se unosi previše ovog minerala u organizam – istraživanja pokazuju da prevelike količine cinka u organizmu mogu uticati na nastanak i razvoj raka prostate. Dakle, prije nego što se odlučite da unosite suplemente cinka u organizam, obavezno se posavjetujte sa doktorom ili farmaceutom.
Nuspojave uzimanja cinka oralnim putem (mislimo na unošenje suplemenata) najčešće su mučnina i povraćanje, proljev, glavobolja, letargija kao i neprijatan ukus u ustima. Upravo iz tog razloga je cink najbolje unositi prirodnim putem odnosno putem hrane.
Interesuje vas koje su namirnice bogat izvor cinka? Riječ je o sljedećim.
- Žitarice obogaćene cinkom. Odličan razlog da doručkujete žitarice: bogat su izvor cinka. Mnoge od njih obogaćene su cinkom sa oko 25% dnevne preporučene doze po obroku.
- Mliječni proizvodi. Odličan i preukusan izvor cinka, a posebno sir, jogurt i punomasno mlijeko. Ukoliko niste netolerantni na laktozu, ovo je odličan razlog da ove proizvode što češće jedete.
- Meso. Skoro pa sve vrste mesa bogat su izvor cinka. Govedina, svinjetina, piletina i ćuretina neke su od najboljih.
- Orašasti plodovi i sjemenke. Sjemenke bundeve, indijski orah i bademi zdrave su grickalice koje vam mogu pomoći da unosite više cinka u organizam. Sjemenke bundeve prednjače po zastupljenosti pomenutog minerala pa, ako ih volite, jedite ih što češće. Osim toga, pomenuti orašasti plodovi i sjemenke prirodni su izvori omega-3 masnih kiselina, proteina i minerala (prvenstveno magnezijuma), a cink koji sadrže svakako je dodatni bonus.
A, koliko vam je to cinka potrebno na dnevnoj bazi?
- novorođenčad i djeca od 7 mjeseci do 3 godine – 3 mg dnevno
- djeca od 4 do 8 godina – 5 mg dnevno
- djeca od 9 do 13 godina – 8 mg dnevno
- djevojčice od 14 do 18 godina – 9 mg dnevno
- dječaci od 14 godina i stariji – 11 mg dnevno
- muškarci od 19 godina i stariji – 11 mg dnevno
- žene od 19 godina i starije – 8 mg dnevno
- trudnice – 11 mg dnevno
- dojilje 12 mg dnevno.
Autor: minimagazin.info