Nasuprot uvriježenom vjerovanju, začinjena hrana ne izaziva čir na želucu. To ne radi ni stres. (Međutim, ako već imate čir na želucu, pomenute stvari mogu pogoršati simptome).
Istraživanja pokazuju da čir na želucu (u najvećem broju slučajeva) izaziva bakterija Helikobakter pilori, a osim nje veoma važnu ulogu u nastanku i razvoju čira na želucu mogu imati i određene vrste lijekova odnosno njihova dugotrajna upotreba (to su najčešće aspirin, brufen i lijekovi protiv bola u leđima). Pored toga, pušenje se uzima kao još jedan od uzroka nastanka čira na želucu.
U vašem želucu nalazi se debeo sloj sluzi koji ga štiti od probavnih sokova, a koji su izrazito kiseli. Svaki put kada dođe do isušivanja sluzi, sokovi nagrizaju tkivo koje oblaže želudac, a što uzrokuje nastanak čira.
Primarni simptomi ovog oboljenja prilično su nespecifični (njih mogu uzrokovati i druga oboljenja, osim čireva) pa je zbog toga važno da se obratite doktoru ukoliko osjećate ili imate nešto od sljedećeg.
Najčešći simptom čira na želucu je, nimalo iznenađujuće, bol u stomaku – tipično, to je tupi, gorući osjećaj u centralnom području abdomena. S obzirom da su čirevi, bukvalno, rane na tkivu koje oblaže želudac ili na tankom crijevu, bol je obično povezan sa lučenjem kiseline u crijevima.
Bol je obično najjači između obroka i tokom noći, kada se kiselina luči u želudac, a kada nema hrane koja bi služila kao tampon zona. Uzimanje antacida može privremeno olakšati bol, ali su veoma velike šanse da će se on vraćati sve dok se doktor ne “pozabavi” ovim problemom.
S obzirom da je čir konstantno pod udarima kiseline, bol u stomaku obično može biti praćen hroničnom žgaravicom i regurgitacijom (osjećaj kiseline u grlu). Drugi simptomi, kao što su nadimanje i podrigivanje, često su prisutni.
Mučnina i povraćanje posljedica su zapaljenja koje se dešava kao rezultat razvoja čira. Sama upala tkiva koje oblaže želudac uzrokuje povremene kontrakcije (mučninu), a ako se mišići trbušnog zida dovoljno snažno skupljaju, može doći do povraćanja.
U nekim slučajevima, ovi simptomi se javljaju iz razloga što čir izaziva blokadu u želucu, a usljed čega hrana ne može lagano proći do tankog crijeva.
Čirevi mogu krvariti i uzrokovati povraćanje, posebno povraćanje krvi ili materijala koji liči na zrna kafe (što je probvljena krv koja je bila u želucu). Pored toga, stolica može postati crna što, opet, može biti indikator probavljene krvi. Oba znaka zahtijevaju hitnu ljekarsku pažnju.
Bol od čira na želucu može se kretati te se najčešće osjetiti u grudima ili na leđima. Ukoliko je čir uspio da prodre kroz zidove crijeva, bol može postati intenzivniji, dugotrajniji te je njegovo olakšanje mnogo teže.
Čirevi mogu uzrokovati i perforaciju (gdje se obloga želuca razdvaja), a u tom slučaju može doći do iznenadnih i teških bolova u stomaku, a koji se stalno pogoršavaju. I tada morate zatražiti hitnu medicinsku pomoć.
Autor: minimagazin.info