Zima nam je već odavno stigla, a po običaju sa sobom je donijela i ne tako poželjne simptome – kašalj, kihanje, curenje nosa… Iako su ovo simptomi koji su prisutni i tokom svih drugih godišnjih doba, nekako su najizraženiji tokom zimskog perioda. Da ne mudrujemo previše, već odavno je jasno i poznato zašto je tako, ali hajde da ove zime damo sve od sebe da ih pobijedimo.
Kako? Ni ovdje nema neke pretjerano velike mudrosti, jer već i same znate kako je dobar imunitet od ključnog značaja za zdravlje i vitalnost i to ne samo tokom zime već svakog dana, tokom cijele godine. I iako će vam neki možda preporučivati kapsule s uljem ajkuline jetre, s ciljem poboljšanja imuniteta, mi nećemo biti baš tako radikalni ni ići toliko daleko, jer za tim nema potrebe – biće sasvim dovoljno da, pored zdrave ishrane, počnete (ako već niste) i sa redovnim unošenjem određenih vitamima i minerala, a od kojih je najbolje da to budu sljedeći.
Vitamin D
Istraživanja pokazuju da nas vitamin D može zaštititi od prehlade i gripa, koji su u porastu tokom hladnijih mjeseci. Oko 90% potrebnog vitamina D dobijamo izlaganjem kože suncu; međutim, tokom zime obično izbjegavamo aktivnosti napolju, a čak i kada smo napolju, nosimo dodatnu odjeću. Dakle, osim ako ne živite na tropskom ostrvu, vjerovatno ćete morati da unosite vitamin D zimi.
Kada je riječ o namirnicama u kojima je zastupljen, masne vrste ribe (skuša, losos, haringa i slično) prirodni su izvori, a možete ga pronaći i u žumancu, kiselom kupusu, džigerici i crvenom mesu. Međutim, tokom zime ga ne unosimo u dovoljnim količinama putem ishrane pa se korištenje suplemenata D vitamina i te kako preporučuje.
Selen
Ovaj manje poznati antioksidant neophodan je za aktivnost gotovo svih dijelova imunog sistema. Osobe s manjkom ovog elementa mogu imati manju zaštitu od bakterija, virusa pa čak i određenih vrsta raka. S druge strane, studije pokazuju da je povećan nivo selena u krvi povezan sa pojačanim imunim odgovorom na grip.
Kada je riječ o prirodnim izvorima, brazilski orah jedan je od najboljih izvora selena (nažalost, jedan je i od najskupljih), ali ovu hranljivu materiju možete unositi i ako konzumirate tunjevinu, šunku, ćuretinu i svježi sir. Takođe, selen možete unositi i putem suplemenata, s tim što nikako ne bi trebalo da unosite više od preporučene dnevne doze. Ovo se, generalno, odnosi i na sve druge vrste suplemenata – obavezno pratite instrukcije o preporučenom unosu.
Vitamin C
Kada je riječ o zdravlju i imunitetu, jedan od prvih vitamina na koji većina ljudi pomisli je vitamin C. Ovaj vitamin poznat je po svojoj sposobnosti da zaštiti od bolesti i može pomoći skratiti trajanje prehlade. Vitamin C veoma je snažan antioksidant, a kao takav bori se protiv slobodnih radikala koji mogu izazvati srčana oboljenja, preuranjeno starenje kože pa čak i određene vrste raka. Suplementi vitamina C mogu pomoći u sprečavanju nastanka respiratornih infekcija, kao i njihovom liječenju.
Naravno, ovaj moćni vitamin možete unositi i putem namirnica, a najviše ga ima u svježem voću i povrću. Kada je u pitanju voće, narandže su prepune ovog vitamina, a naći ćete ga i u limunu, kiviju i svim drugim vrstama citrusa. Ako ste ljubitelji brokule, onda vam je već poznato kako je ona najbolji izvor vitamina C (kada je riječ o povrću), a paprike, peršun i špinat takođe obiluju ovim vitaminom.
Cink
Cink je mikronutrijent koji može pomoći imunološkom sistemu da se bori protiv napada virusa i bakterija. Opsežna istraživanja potvrđuju njegovu efikasnost te uzimanje cinka ubrzo nakon pojave simptoma obične prehlade može značajno smanjiti i trajanje i težinu simptoma.
Cink možete pronaći u ostrigama, rakovima, jastozima, govedini, slanutku, indijskim orasima i grahu, ali je čak možda i najbolje da ga tokom jesenje i zimske sezone, kao i kod prvih znakova prehlade ili gripa, unosite putem kapsula, tableta ili pastila odnosno suplemenata.
Kurkumin
Ova supstanca glavni je aktivni sastojak korijena kurkume i pokazalo se da ima višestruke zdravstvene prednosti. Zapravo, postoji više kliničkih ispitivanja koja pokazuju učinkovitost kurkumina u liječenju bolesti, u rasponu od autoimunih oboljenja do Alchajmerove bolesti.
Čarolija kurkumina je u tome što smanjuje upalu na više nivoa u tijelu te takođe poboljšava zdravlje crijevnih bakterija, što doprinosi našem cjelokupnom imunološkom zdravlju. S obzirom na to da se kurkumin ne apsorbuje dobro i da bismo morali jesti velike količine korijena kurkume da bismo imali značajne koristi, jedna kapsula suplementa kurkume, dnevno uz hranu, zadovoljiće potrebu za ovom supstancom.
Vitamin B6
Vitamin B uopšteno se odnosi na grupu od osam vitamina (koja uključuje riboflavin i niacin), ali kada je u pitanju imunitet, vitamin B6 onaj je na koji se treba fokusirati. Inače poznat kao piridoksin, vitamin B6 zadužen je za održavanje imunološkog sistema snažnim, pomažući u proizvodnji bijelih krvnih zrnaca i T ćelija (koje regulišu imuni odgovor) i pomaže u transportu kiseonika kroz tijelo. Manjak vitamina B6 može dovesti do smanjenja antitijela potrebnih za sprečavanje infekcije.
Kada je riječ o hrani, najviše je zastupljen u peradi i svinjetini, a tunjevina i losos takođe su dobri izvori ovog vitamina. Biljni izvori uključuju kikiriki, soju, slanutak, lisnato povrće, zob i banane. S druge strane, suplementi ovog vitamina još je jedan od načina na koje možete zadovoljiti potrebe dnevnog unosa.
Prednosti i mane upotrebe vitamina
Naravno, kao i sa svim drugim u životu, tako i unos vitamina u vidu suplemenata ima određene prednosti i mani, a od kojih se najviše izdvajaju sljedeće:
Prednosti:
- adekvatne količine određenih vitamina u tijelu (kao što je vitamin D) mogu smanjiti rizik od infekcija respiratornog trakta ili gripa
- određeni vitamini mogu smanjiti oksidativni stres (neravnotežu oksidanata i antioksidanata) i upalu tokom bolesti
- redovna konzumacija određenih vitamina može skratiti dužinu trajanja bolesti i umanjiti simptome određenih infekcija, poput obične prehlade.
Mane:
- koristi od unosa suplemenata mogu imati samo osobe sa određenim nedostatkom vitamina i minerala
- visok unos određenih vitamina može izazvati neželjene efekte, kao što su glavobolja i mučnina
- visok unos nekih vitamina može uticati na određene lijekove.
Ono što sa sigurnošću znamo jeste da je život bez vitamina i minerala nemoguć. Takođe, poznato nam je i da manjak pomenutih supstanci može dovesti do pada imuniteta, a usljed čega može doći do nastanka različitih oboljenja. Shodno tome, kako biste se zaštitile ove zimske sezone (ali i tokom svih drugih sezona), upotreba suplemenata jedan je od odličnih načina prevencije prehlade i gripe.
Naravno, neophodno je napomenuti još i ovo: suplementi su dodaci ishrani i nikada ne mogu i ne smiju biti zamjena uravnotežene ishrane. Raznovrsna i uravnotežena ishrana te zdrave životne navike preduslov su snažnog imuniteta, a suplementi će ga dodatno osnažiti.
Takođe, uvijek je bitno da se pridržavate preporuka dnevnog unosa te, u slučaju da koristite neke lijekove, najbolje je da se posavjetujete s doktorom prije nego počnete unositi suplemente.
Autor: minimagazin.info