Arhitektura je umjetnost. Da nije te umjetnosti, svijet bi bio siromašniji za obilje velelepnih i interesantnih građevina. Međutim, arhitektura, koliko god bila ozbiljan posao, veoma često može biti i zabavna. Bar kada je u pitanju finalni proizvod. Donosimo vam 15 zgrada koje ne liče na zgrade.
Hotel Rjugjong
Nakon skoro više od tri decenije gradnje, hotel Rjungjong koji se nalazi u Pjongjangu, trebao je biti otvoren 2013. godine. Takođe, trebao je biti najviši hotel na svijetu sa ukupno 105 spratova. Međutim, otvaranje je (po ko zna koji put) odgođeno.
Planetarijum Indira Gandi
Planetarijum Indira Gandi nalazi se u indijskom gradu Laknau. Zgrada je otvorena 2003. godine, a još je nejasno zašto je ime dobila po bivšoj premijerki.
Zgrada Nacionalnog odbora za razvoj ribarstva
Zgrada je otvorena u februaru ove godine i ima oblik ajkule. Nalazi se u indijskom gradu Hajderabadu.
Zgrada slon
Obzirom da je slon na Tajlandu sveta životinja, bilo je samo pitanje vremena kada će svjetlo dana ugledati zgrada koja podsjeća na njega. Ovaj poslovno-stambeni kompleks koji se nalazi u Bangkoku otvoren je 1997. godine i ima 32 sprata.
Sjedište kompanije Aldar Nekretnine
Prvi kružni neboder na svijetu nalazi se u Abu Dabiju i sjedište je kompanije Aldar Nektretnine. Zgrada podsjeća na džinovski novčić, a u njena 23 sprata nalaze se kancelarije, dva restorana, 12 liftova, dvije teretane…
Sjedište kompanije Longaberger Basket
Nesvakidašnji prizor možete vidjeti u američkom gradu Njuarku, savezna država Ohajo. Naime, radi se o džinovskoj korpi koja je sjedište kompanije Longaberger Basket i koja se (gle čuda!) bavi proizvodnjom korpi.
Hotel Tjanci
Ova građevina je hotel koji se nalazi u kineskoj provinciji Hebej. “Osobe” koje možete vidjeti su kineski bogovi sreće, napretka i dugovječnosti – Fu, Lu i Šu. Ovaj hotel se našao i u Ginisovoj knjizi rekorda kao najviša zgrada sa likovima na svijetu.
Bjeloruska Narodna biblioteka
Dizajnirana da liči na dijamant, zgrada bjeloruske narodne biblioteke prekrivena je staklenim panelima tako da, za vrijeme sunčanog dana, blista kao džinovski zaručnički prsen. LED rasvjeta je zadužena za osvjetljenje noću.
Plameni tornjevi
Tri tornja visine 190 metara ponosno se uzdižu iznad azerbejdžanskog glavnog grada – Bakua. Otvoreni su ove godine, a dom su Fairmont hotelu, šoping centru i poslovnim prostorima. Zgrada noću, zahvaljujući LED rasvjeti, izgleda kao džinovski plamen.
Hram Bahai
Kada je dizajnirao hram Bahai u Njudelhiju, arhitekta Fariborz Sahba koristio je lotosov cvijet kao metaforu za ljudski potencijal: cvijet raste iz blatnjave vode, ali je njegova ljepota neporeciva. Devet manjih bazena okružuju ovaj hram koji se sastoji od 27 mermernih ploča koje predstavljaju latice cvijeta. Prema Ginisovoj knjizi rekorda, ova zgrda je najposjećenija vjerska građevina na svijetu te privlači više posjetilaca od Tadž Mahala.
Unakrsni tornjevi
Danska kompanija Bjarke Ingels Group predstavila je planove za izgradnju Unakrsnih tornjeva – poslovne zgrade koja će se sastojati od dva tornja spojena međusobno isprepletenim mostovima. Mostovi će se nalaziti na visini od 70 i 140 metara, a zgrada će se graditi u Seulu.
Zgrada Fang Juan
Ova poslovna zgrada se nalazi u kineskom gradu Šenjangu i ima 25 spratova. Neodoljivo podsjeća na stari kineski novčić, a to je i bila glavna ideja arhitekte C.Y.Leeja koji je, ujedno, projektovao i jednu od najviših zgrada na svijetu – neboder Tajpej 101.
Muzej Gugenhajm
Između svega ostalog, muzej Gugenhajm u španskom gradu Bilbaou poredi se sa brodom, meteorom, velikim sufleom i metalnim karfiolom. Bez obzira na sve pomenuto, kritičari i akademici hvale ovu zgradu, djelo arhitekte Frenka Gerija, kao jednu od najuticajnijih i najvažnijih građevina našeg vremena.
Muzej EMP
Još jedno djelo arhitekte Frenka Gerija – muzej EMP koji se prostire na 13 000 kvadratnih metara. Nalazi se u Sijetlu i posvećen je rock muzici. Eksterijer je urađen od čelika i aluminijuma i neodoljivo podsjeća na padanje zavjese na pozornici, što je ujedno i bila osnovna ideja arhitekte.
Centar vodenih sportova
Centar vodenih sportova u Londonu dizajniran je za Olimpijske igre 2012. godine, a njegova gradnja koštala je vrtoglavih 430 miliona dolara. Sa strane zgrada podsjeća na kita koji se nasukao na betonskoj obali. Umutra, gledaoci imaju osjećaj kao da sjede ispod stomaka neke morske nemani.
Autor: minimagazin.info