Korištenje šarma, poricanja i laži, kao i izigravanje žrtve, znaci su ponašanja koje se naziva “prikrivena agresivnost”. Iako bi neki ovakvo ponašanje opisali kao “pasivno-agresivno”, stvar je u tome što u njemu ne postoji ništa što bi se moglo nazvati “pasivnim”.
Obmanjivanjem i manipulisanjem da bi dobili ono što žele, “prikriveni agresivci” veoma aktivno pokušavaju da kontrolišu druge ljude. Donosimo devet najčešćih taktika po kojima ih možete prepoznati.
- Zavođenje. Manipulisanje šarmom i laskanje te igranje na kartu odobravanja.
- Laganje. Izgovaranje napadnih laži, pogrešno tumačenje istine ili namjerna neodređenost.
- Poricanje. Odbijanje da priznaju da su rekli ili uradili nešto što može dovesti do toga da vi posumnjate u sebe.
- Selektivna nepažnja. Namjerno odbijanje aktivnim ignorisanjem vaših želja, sms-ova, telefonskih poziva ili elektronske pošte.
- Diverzija. Prilikom postavljanja pitanja, namjerno skretanje s “kursa” i prebacivanje krivice na vas.
- Krivica. Korištenje vaše savjesti i želje da budete dobra osoba kako bi se moglo vama manipulisati i kontrolisati vas.
- Sram. Korištenje sarkazma i kritičkih komentara kako biste se osjećali postiđeno i nedovoljno ravnima “agresivcu”.
- Izigravanje žrtve. Korištenje pretjeranih primjedbi o nedaćama koje su prošli samo kako bi vam ih bilo žao i kako bi mogli dobiti od vas ono što žele.
- Simuliranje neznanja ili zbunjenosti. Izigravanje neznanja ili ponašanje na način da im nije jasno o čemu pričate što vas može izbaciti iz takta i dovesti u dilemu da počnete sumnjati u sebe.
Autor: minimagazin.info