1. Versaj, Francuska
Čuveni francuski pejzažni arhitekta, André Le Nôtre, je u sedamnaestom vijeku po nalogu Louisa XIV dizajnirao prekrasne vrtove koji se nalaze jugozapadno od Pariza. Kralj je želio da još više uljepša svoju palaču u Versaju koja je sama po sebi bila spomenik njegove vladavine. Vrt se prostire na prostoru od 101 hektara.
2. Singapurska botanička bašta, Singapur
Smatra se za jednu od najljepših botaničkih bašta na svijetu, a osnovana je 1859. godine. Prostire se na 52 hektara, a obuhvata tri “jezgre”: Bukit Timah koja se koristi za naučne i rekreativne svrhe, Tanglin u kojoj se mogu naći mnogobrojne statue i domaća flora i Centralna jezgra koja privlači najviše turista – u njoj se nalazi Nacionalni vrt orhideja u kojem cvjeta više od 60 000 ovih prelijepih cvjetova.
3. Deskanso vrtovi, Kalifornija
Samo dvadesetak minuta vožnje od Los Angelesa i naići ćete na seoski raj sa više od 100 000 biljaka i jednom od najvećih kolekcija kamelija u svijetu. Vrtovi i šume Deskanso se prostiru na 65 hektara među brdima San Rafaela. U vrtovima se nalazi i japanska bašta te međunarodni ružičnjak u kojem cvjeta preko 1000 ruža.
4. Bučhart vrtovi, Kanada
Bučhart vrtovi su sjajan primjer preporoda zemlje. Zemljište na kojem se nalazi je koristila cementara, a ono je 1904. godine izgubilo vrijednost. Nakon toga je supruga vlasnika cementare, Dženi Bučer, prekrila tlo đubrivom sa obližnjih farmi te je, malo pomalo, njen san postao java: prekrasni vrtovi koji se prostiru na 22 hektara i u koji su ispunjeni cvijećem od marta do oktobra.
5. Vrtovi Vile d'Este, Italija
U vrijeme renesanse, jedan kardinal se preselio u stari benediktanski manastir u italijanskom gradu Tivoliju. Od manastira je napravio prekrasnu vilu, a u vrtovima fontane. Nedugo nakon toga, vrt je obogaćen šarolikom florom. Danas su ovo jedni od najljepših vrtova na svijetu, a nalaze se i na listi UNESCO-a.
6. Dambarton hrastovi, Washington
Vjerovatno ćete se osjećati aao da ste zakoračili u “šumu od slonovače”, ako budete imali priliku da prošetate vrtovima Georgetowna, jednog od posh naselja Washingtona. Vinova loza se spušta niz kamene zidove koji su, zapravo, zidovi fontane. “Staza ljubavnika” prolazi pored malog rimskog amfiteatra i bazena nebesko plave boje.
7. Vrtovi Vile Éphrussi de Rothschild, Francuska
Početkom dvadesetog vijeka Béatrice Éphrussi, barunica od Rothschilda, izgradila je ružičastu vilu u venecijanskom stilu koju okružuje vrt od kojeg ćete ostati bez daha, a u pozadini se nazire i more. Krivudavi puteljci vode kroz sedam tematskih vrtova, a ključna tačka je francuski vrt u kojem se nalaze ružičasti bazen i fontana te Hram ljubavi koji je replika versajskog Trijanona.
8. Stourhead, Engleska
Početkom osamnaestog vijeka u Engleskoj je važila parola “Što klasičnije, to bolje”. Sourhead je pravi primjer ljudske fascinacije prošlim vremenima. Henry Hoare II je naglasio vrtove na svom imanju u Wilshireu replikama klasičnih ruševina i zgrada kao što su Panteon i Apolonov hram.
9. Vrt Master-of-Nets, Kina
Ovaj rezidencijalni vrt je napravljen u vrijeme dinastije Song, a nalazi se na jugoistoku Kine. Raspored paviljona, dvorana, muzičkih soba, sadnica bambusa i vodenih površina je napravljen u harmoniji sa prirodom. Centralni dio je pravi mali svijet; gomile žutog kamenja formiraju planine sa pećinama, mali zaobljeni most koji je nazvan “vodič za mir” prelazi preko jezera i vodi u sledeći paviljon.
10. Vrt dvorca Sans Souci, Njemačka
Pruski vladar, Frederik Veliki, izgradio je divnu palaču u rokoko stilu koja je bila njegova ljetna rezidencija gdje je mogao bezbrižno uživati (naziv sans souci znači “bezbrižan”). Biste rimskih imperatora, dekorativne statue i kineska kuća čaja ovom zdanju daju još raskošniji izgled.
Autor: minimagazin.info