Demonstriran tragičan scenario koji bi se mogao desiti usljed korištenja telefona u vožnji
Nesvakidašnja scena slupanog automobila ispred Narodnog pozorišta Republike Srpske u samom centru Banjaluke, privukla je u četvrtak 28. maja, 2015. godine pažnju brojnih građana, koji su sa nevjericom posmatrali i komentarisali devastirane ostatke četvorotočkaša ograđene žutom trakom.
Iako bi se možda moglo tako naslutiti, ipak se nije radilo o saobraćnoj nesreći, već o unaprijed pripremljenoj demonstraciji u sklopu kampanje “Ne kucaj da se ne bi zakucao”, čiji je cilj da ukaže na rizik kojim vozači izlažu sebe i druge učesnike u saobraćaju koristeći mobilni telefon dok su za volanom automobila.
Ovu kampanju zajedničkim snagama realizuju Ministarstvo saobraćaja i veza RS, Agencija za bezbjednost saobraćaja RS, Auto-moto savez RS i kompanija Mtel, kao partner ove akcije.
„Kampanja ‘Ne kucaj da se ne bi zakucao’ pokrenuta je krajem aprila, a trajaće do kraja juna. Međutim, sa završetkom kampanje, neće nestati i opasnost koja se javlja kada god neki vozač posegne za mobilnim telefonom u toku vožnje. Olupina koje je danas izložena predstavlja realnu sliku saobraćajne nezgode i upravo ovako izgleda jedan od najgorih mogućih scenarija koji se može javiti zbog smanjene opreznosti zbog korištenja mobilnog telefona za volanom”, kazala je Milica Stojaković, potparol kompanije Mtel i naglasila da je Mtel bez razmišljanja odlučio da podrži ovu kampanju, jer kao društveno odgovorna kompanija smatra da treba da brine o svojim korisnicima, ali i svim ostalim građanima. „Nijedan poziv niti poruka nisu važniji od života i zato još jednom apelujemo na sve vozače da svoje mobilne telefone ostave u toku vožnje“ dodala je Stojakovićeva.
Izrazivši zahvalnost kompaniji koja je obezbijedila da se poruka o savjesnoj vožnji bez upotrebe telefona čuje glasnije, Milija Radović, direktor Agencije za bjezbjednost saobraćaja RS je rekao:
“Kako čujemo od građana, kampanja je omogućila da poruka dođe do mnogo većeg broja ljudi, nego što je to bilo u ranijem periodu. To je jako dobro i ovo je odličan primjer kako se društveno odgovorne kompanije uključuju u aktivnosti koje su od opšteg interesa i značaja za cjelokupno društvo. Taj opšti interes je da smanjimo saobraćajne nesreće i stradanja na putevima u Republici Srpskoj. Ovim putem im izražavamo zahvalnost na tome i nadamo se da ćemo ovu saradnju nastaviti u obostranom interesu”.
Da je demonstracija urodila plodom, pokazali su i komentari prolaznika, koji su se zatekli ispred pozorišta, koji su rekli da će ubuduće dobro razmisliti prije nego što se jave na telefon u vožnji.
Cilj kampanje je preventivno djelovanje, odnosno, poruka vozačima da ne koriste mobilne telefone tokom vožnje, kako bi punu pažnju usmjerili na put, a o značaju ovog jednomjesečnog projekta govore i objave medijskih kuća koje su se bavili ovom kampanjom. Upravo je podrška medija, kao glavnih prenosilaca društveno odgovornih poruka, bila od presudnog značaja za ovu akciju. Mediji su učešćem u kampanji dali veliki doprinos kampanji “Ne kucaj da se ne bi zakucao” širenjem informacija o važnosti odgovornog ponašanja za vrijeme vožnje, a ovakav vid edukacije javnosti može svakako uticati na smanjenje crnih statistika.
m:tel – imate prijatelje!
Autor: minimagazin.info