U Zemlji izlazećeg sunca je skoro sve podređeno kulturi i umjetnosti pa tako, između ostalog, i šahtovi. Njihovi poklopci su prava mala remekdjela – jedni su kitnjasti, drugi su prava umjetnička djela, a treći su pomalo bizarni. Donosimo vam galeriju najljepših i najzanimljivijih.
U Japanu se pažnja posvećuje svim aspektima urbanog dizajna pa tako ni poklopci za šahtove nisu izuzetak. Ako budete imali priliku da posjetite ovu zemlju, najbolje je da povremeno pogledate ispred sebe. Ono što budete vidjeli vas može iznenaditi, a možda će vas i oduševiti. Mozaici prikazani na slikama iznad se nalaze na šahtovima u Kamakuri, a pokazuju da i najfunkcionalniji objekti mogu imati umjetničku vrijednost.
Ova vrsta umjetnosti je dostigla tačku nacionalne opsesije te se brojna opštinska odjeljenja takmiče ko će imati najljepsši poklopac. Ova pagoda i cvjetni motiv sa šahta u Osaki prikazuju mir koji se može pronaći u baštama hramova, dok je ovaj drugi možda i čudan izbor, ali on u svakom slučaju privlači pažnju.
Haikido je poznat po specijaliteima od lignji pa su lokalne vlasti odlučile da bi ova vrsta ribe poslužila kao idealan grb za pokopce šahtova. Naravno, ako podignete poklopac, ispod njega nećete naći lignje.
I dalje ostajemo u Haikidu, a na ovom drugom poklopcu je prikazana gradska vijećnica. Obično se postavlja pitanje zašto su poklopci okrugli, a ne, recimo, četvrtasti ili trouglasti. Naime, poklopci kružnog oblika najbolje sprečavaju slučajno klizanje istih u šaht.
Stanovnici Ichinomiyae imaju, na poklopcima šahtova, male vesele ljude koji će ih oraspoložiti dok stanovnici Nagoye imaju veselog mrava.
U dijelu Tokija, Marunouchiju, su otišli i korak dalje: umjesto pojedinačnih detalja, na poklopcima se nalaze motivi godišnjih doba. Tako vilin konjic predstavlja jesen, a cvijet japanske trešnje ljeto. Vilin konjic je Japancima posebno drag, jer je simbol hrabrosti i snage te pobjede i sreće.
Japanci su veliki ljubitelji moderne umjetnosti, a to se ogleda i na dizajnu poklopaca za šahtove. Ovdje do izražaja dolazi apstraktnost, ali je ovo zapravo omaž kubizmu.
Stanovnici Hishioa na šahtovima imaju prekrasno kitnjasto drveće što je možda i neka vrsta nade da će se otpadne vode koje teku ispod poklopca prečistiti i pomoći ponovnom rađanju flore.
Spoj lijepog i korisnog – ovi šahtovi su namijenjeni vatrogascima te oni mogu, u slučaju većeg požara, da crpe vodu iz njih.
Možda i jeste kliše, ali kakva je to posjeta Japanu, ako ne vidite i samuraje?
Na šta vas ovo podsjeća? Može vas podjećati na bilo šta, ali morate priznati da bi sigurno stali i divili se, ukoliko bi naišli na ovakav poklopac.
Kamakura se opredijelila za tradicionalniji pristup, a rezultat je neobičan, ali i dalje veoma interesantan. Sat koji se nalazi na stanici je vjerovano slikovitije prikazan na ovom poklopcu nego što izgleda u stvarnosti. Na zadnjoj slici je poklopac iz Okazakija koji prikazuje tradicionalnu arhitekturu, vatromet i cvijeće – tri stvare koje su Japancima veoma značajne.
Autor: minimagazin.info